علت داغ شدن جاروبرقی چیست و چگونه رفع می شود؟

علت داغ شدن جاروبرقی چیست و چگونه رفع می شود؟ چرا جاروبرقی داغ می شود؟ علت داغ شدن بیش از حد جاروبرقی در حین کار و راه های رفع آن چیست؟ این مقاله را بخوانید تا پاسخ خود را بیابید.جاروبرقی از مهمترین وسایل برقی مهم در خانه به شمار می آید که به واسطه یکسری از قطعات مکانیکی و الکترونیکی کار می کند. از اصلی ترین قطعات جاروبرقی موتور آن است که تمامی قدرت و توان جاروبرقی به آن بستگی دارد. البته خود موتور نیز برای اینکه خوب کار کند به سایر قطعات وابسته می باشد. گاهی ممکن است در هنگام استفاده از جاروبرقی با لمس کردن یا بوی حرارت آن به این نکته پی برده باشید که جاروبرقی بسیار داغ شده است. در این صورت باید بلافاصله جاروبرقی خود را خاموش و به دنبال عیب آن باشید تا آن را شناسایی و برطرف کنید بدون اینکه آسیب جدی تری به جاروبرقی وارد شود. البته حتما قبل از روشن کردن پاکت جاروبرقی را چک کنید.

علت داغ شدن جاروبرقی

اغلب داغ شدن موتور جاروبرقی نرمال است. معمولا اگر پس از ۲۰ الی ۳۰ دقیقه کار کردن موتور جاروبرقی بیش از حد داغ شده باشد، سیستم ایمنی جاروبرقی به صورت خودکار جاروبرقی را خاموش می کند و بعد از سرد شدن دوباره دستگاه شروع به کار خواهد کرد. اما اگر این اتفاق رخ ندهد، جاروبرقی بیش از حد داغ خواهد شد یا جاروبرقی مدام خاموش می شود. در این حالت باید جاروبرقی را خاموش کنید و مشکل آن را شناسایی کنید. در ادامه شما را با برخی از این دلایل آشنا خواهیم ساخت تا به سرعت عیب جاروبرقی خود را پیدا و آن را بررسی و تعمیر کنید.

خراب شدن ترموستات جاروبرقی

از دلایل داغ شدن بیش از حد جاروبرقی، خراب شدن ترموستات آن است. در بسیاری از مدل های جاروبرقی یک ترموستات تعبیه شده است و وظیفه آن به این صورت است که اگر حرارت یا دمای موتور به یک اندازه مشخص رسید فرمان خاموش شدن جاروبرقی را می دهد. در نتیجه به محض داغ شدن موتور جاروبرقی به صورت خودکار جاروبرقی خاموش خواهد شد. اما اگر ترموستات به موقع وارد عمل نشود، موتور داغ و بوی حرارت آن بلند می شود.

برای شناسایی این عیب کافی است که عملکرد جاروبرقی را در نظر بگیرید. اگر جاروبرقی پس از ۳۰ دقیقه کار موتور آن داغ شد و بوی حرارت آن در فضای اتاق پخش شد، نشان دهنده این است که ترموستات جاروبرقی خراب شده است و باید آن را بررسی کنید. در نهایت در صورت خراب بودن ترموستات باید آن را تعویض و ترموستات جدید را جایگزین کنید.

علت داغ شدن جاروبرقی چیست و چگونه رفع می شود؟

علت داغ شدن جاروبرقی چیست و چگونه رفع می شود؟

خرابی برد جاروبرقی

از دیگر علت های داغ شدن جاروبرقی، سوختن برد جاروبرقی می باشد. در این حالت ترموستات به خوبی کار می کند اما برد اطلاعات را به موتور جاروبرقی منتقل نمی کند تا به محض داغ شدن دستگاه، خاموش شود.

مطالعه کامل مقاله علت داغ شدن جاروبرقی